Greg Baxter is currently the Pro Vice-Chancellor Associate, University Transformation at Victoria University, heading the Strategic Projects Office in its various iterations since June 2016.

Under his leadership the objectives of the Strategic Projects Office have been to conceptualise, operationalise and implement major transformational change, workforce initiatives, strategies and projects, including the Block Model, across the University to support the University’s Strategic Plan and Transformational Agenda.

Greg has a long history in academic research and leadership, previously serving as Pro Vice-Chancellor from 2008 to 2013 in various divisions including Academic and Students, and Learning and Teaching. Much of his work focussed on building and improving learning, teaching and professional teaching capability.

While Pro Vice-Chancellor, Academic and Students, Greg sponsored the ‘Learning in the Workplace and Community' strategic initiative in learning and teaching. The initiative represented a major shift in curriculum aimed at further enhancing student learning. 

In September 2013 Greg returned to an academic role in the College of Engineering and Science, until May 2016 when he accepted his current position. He has a PhD and Bachelor of Science (Hons), Physics from the University of Melbourne) and is one of Victoria University's strongest researchers, with successive ARC grants across 12 years.

In 2014 he visited City University London, as a Distinguished Visiting Fellow of the Royal Academy of Engineering.

Within the Portfolio of the Senior Deputy Vice-Chancellor, Greg continues to head the Strategic Projects Office since 2016 and is a member of key university committees.

Portfolios

Contact details

External responsibilities

Greg holds positions with various external organisations including:

  • Ridley College
    • May 2016 – Present - Chair, Ridley College Board
    • May 2012 – May 2016 - Member, Ridley College Board
  • Hume City Council
    • May 2012 – Present - Chair, Jobs and Skills Task Force
    • June 2012 – Mar 2014 - Member, Global Learning Village Advisory Board.